online magazín

Několik tipů, jak ušetřit za vytápění

·         Vytopit domácnost tak, aby v ní bylo příjemně a zároveň i ušetřit peníze, není tak jednoduché. Každá úspora totiž vyžaduje určité opatření. Některé jsou jednoduché a nestojí vůbec nic, do těch účinnějších je potřeba investovat. Mohou vám však zajistit nízké provozní náklady na dlouhá léta.
hlavice radiátoru
·         Nezakrývejte radiátory záclonami či závěsy. Nejvhodnější je záclona sahající po parapetní desku. Do místnosti se tak dostane o 25% tepla více.
·         Během noci je vhodné zatáhnout okna závěsy, žaluziemi nebo roletami – omezíte tím úniky tepla. Pokud okna netěsní, pomohou i zátarasy z hustších textilií na parapetní desce.
·         Nepřetápějte zbytečně obytné místnosti. Každé zvýšení teploty o jeden stupeň Celsia nad doporučenou teplotu představuje přibližně 6 % energie navíc. Teplotu v místnosti nesnižujte nepřiměřeným větráním, ale přivřením ventilů, které omezí výkon topného tělesa. 
·         Během delší nepřítomnosti v objektu snižte teplotu na termostatu. Nechte vytápění temperovat na 15–16 ° C, ale nevypínejte ho. Určitě nevypínejte topení úplně. Je totiž podstatně dražší vytopit celkem studenou a vlhkou místnost než v ní udržovat minimální teplotu.
·         Pořiďte si exteriérové žaluzie, nebo rolety. Díky nim vám bude z oken unikat až o 20 % méně energie. Vybírat můžete mezi klasickými s ručním pohonem, po motorické s vypínačem až po chytré, napojené na čidla, které se budou stahovat dle potřeby samy.
·         Využívejte i regulaci pomocí vnitřního termostatu s časovým spínačem. Umisťuje se v takzvané referenční místnosti, podle níž jsou vytápěny i ostatní části domu. Termostat eviduje rozdíl mezi nastavenou teplotou a skutečnou teplotou a vysílá signál na řízení kotle. Praktický je termostat s naprogramovatelným časovým režimem. Umožňuje automatickou regulaci během různých časových úseků s rozdílnou požadovanou teplotou, například v noci, během nepřítomnosti v bytě a podobně. Je to investice, která se vám vrátí již v prvním roce používání.
mince a dům na pozadí
·         Nezapomeňte na odvzdušnění radiátorů. Udělejte tak vždy na začátku topné sezóny, nebo když nejsou radiátory rovnoměrně teplé a je v nich slyšet proudění vody. Tehdy naplno otevřete termoregulační ventily, aby se topná soustava mohla řádně naplnit vodou a odvzdušnit. Tam, kde nejsou termoregulační ventily, stačí jednoduše uvolnit odvzdušňovací šroub a vzduch vypouštět, dokud nezačne vytékat topná voda.